AZ ID COOLING egy kínai brand, mely egye szélesebb palettán kínálja számítógép hűtéséhez használatos megoldásait. A kínálatban találunk léghűtéseket, folyadékhűtéseket, rendszerhűtés céljára használatos ventilátorokat, valamint különféle kiegészítőket, mint ventilátor hub-ok, hővezető paszták, egérpadok, vagy épp M.2 SSD-khez használható hűtőbordák. Mai tesztünkben a gyártó folyadékhűtései kerülnek célkeresztbe, ugyanis a 360PRSolution-nek köszönhetően kipróbálhattuk a SPACE SL240 White AIO hűtést, melyet most be is fogunk mutatni.
Csomagolás:
A hűtés a 240 mm-es folyadékhűtésekhez megszokott méretben érkezett meg hozzánk. A dobozon megtalálhatjuk a hűtést ábrázoló méretes fotót, valamint a rá vonatkozó legfontosabb információkat, mint az LCD kijelző, valamint a gyártó az egyedi ventilátoraival és a pumpadizájnnal is dicsekszik. A doboz hátoldalán további specifikációkat találunk, mely részletesebb betekintést nyújt a hűtés méreteibe és teljesítményébe.

A dobozban a szokásos módon „tojástartóban” találjuk a hűtést, a ventilátorokat és a tartozékokat.

A tartozékok között megtaláljuk az összeszereléshez szükséges komponenseket. Van belőlük bőven, hisz a SPACE SL240 White kompatibilis az Intel LGA 2066, 2011, 1851, 1700, 1200, 1151, 1155, 1156 és AMD AM4, valamint AM5 foglalatokkal. Kapunk hővezető pasztát, valamint két klipet is a folyadékcsövek összekötéséhez és nem maradhat ki az összeszerelési útmutató sem. Utóbbi kimondattan jóra sikerült, de erről majd az összeszerelésnél bővebben…

Hűtés:
A SPACE 240SL White egy 276 x 120 x 24 mm-es méretekkel rendelkező, fehérre festett alumínium radiátort használ, mely teljesen szögletes kialakítású, nincs lekerekítve, mint egyes gyártók modelljeinél. A radiátor oldalán a sorozat neve, azaz a SPACE felirat olvasható. A radiátort a pumpával összekötő 400 mm hosszú, szivárgásmentes gumicső páros kimondottan esztétikus fehér, szövetborítást kapott.

A gyártó a korábbi generációkhoz képest egy frissített pumpát pakolt a hűtésbe, ami nagyobb folyadéknyomást produkál, ami jótékony hatással van a hűtési teljesítményre. A kerámia csapágyazással rendelkező pumpa becsült élettartama 50 000 óra. Zajszint terén 25 dBA a maximum 2500 RPM-es fordulatszám mellett.

A pumpa tetején találunk egy 2,1 hüvelykes, 480 x 480 pixel felbontású RGB kijelzőt, mely 16,7 millió szín megjelenítésére képes. A teljesen henger alakú blokk teljesen fehér színű, leszámítva a rögzítéshez szükséges csavarokat. A felső részen, az LCD kijelző közül találunk néhány bevágást, bár megmondom őszintén én inkább a letisztult dizájn híve vagyok. Oldalt is elhelyezésre került egy világító zóna.
A coldplate egy méretes, tükörsima rézdarab, mely ebben az esetben teljesen lapos, a gyártó nem élt olyan megoldásokkal, mint például a Noctua, akik a domború és homorú kivitelekkel a processzorsapka deformációjához próbálják szabni hűtéseiket.

A hűtéshez két darab AF-127-ARGB ventilátor jár, FDB (Fluid Dynamic Bearing) csapágyazással, melyek 120 x 120 x 27 mm-es modellek és 500 – 2000 RPM fordulatszám tartományban képesek működni, utóbbi esetben 78 CFM maximális légszállítást és 29,9 dBA zajszintet produkálnak.

A ventilátorok érdekessége, hogy 3 lépcsős ARGB zónával rendelkeznek, ami a lapátok körüli belső részre terjed ki, valamint a keret oldalsó részén alul és felül is van egy-egy világító zóna.
A ventilátorok 4 pines PWM és 3 pines ARGB csatlakozót kaptak melyek láncba köthetők és egy csatlakozóval köthetők az alaplap ARGB és CPU FAN portjára.
Beszerelés:
A hűtés felszerelt ventilátorokkal érkezett hozzánk, így azokat nem kellett a radiátorhoz rögzíteni.. ennyi gonddal kevesebb.

Első körben a pumpa rögzítéséhez szükséges keretet kellett felépítenünk, ami a hátlapból, ebbe illeszkedő csavarokból, a kereszttartókból és az ezeket lezáró csavarokból állt.

Ezek után a radiátort kellett rögzíteni. A radiátort a gépház tetején, elején és oldalán is elhelyezhetjük. Ami fontos, hogy a folyadékcsövek csonkjai a pumpa vonala felett helyezkedjenek el, hogy optimális legyen a folyadék áramlása.

Ha a radiátor a helyén van, akkor jöhet a pasztázás, majd a pumpa rögzítése a két fix csavar behajtásával. A pumpa tetején lévő panel és ezáltal az LCD kijelző nem forgatható, de nem kell aggódni, ez szoftveresen hajtható végre, így úgy orientáljuk a pumpát, ahogy az nekünk kényelmes.


Ha pumpa a helyén, akkor nincs más dolgunk, mint a vezetékek összekötése és alaplapra dugdosása. Ez a 4 pines PWM füzért, az ARGB füzért és az USB kábelt jelenti. Utóbbi felel majd a pumpa és az alaplap kommunikációjáért.

Tesztkonfiguráció és tesztkörnyezet:
Processzor: Intel Core i7-14700K
Alaplap: AsRock Phantom Gaming Z790 Riptide Wifi
Memória: 2 x 16 GB Corsair Vengeance RGB DDR5 6000 Mhz
Gépház: Corsair 6500X TG
Rendszer merevlemez: Samsung 990 EVO 1 TB PCIe M.2 SSD
Grafikus kártya: Gainward Geforce RTX 5070 Ti Phoenix
Tápegység: Corsair RM1000e
A teszteket AIDA 64 alatt és játék közben végeztük maximális, azaz 2000 RPM-es , valamint csökkentett, 1500 RPM-es ventilátor fordulatszámon.
Teszteredmények:
Első körben megnéztük az üresjárati hőmérsékleteket. 2000 RPM-es fordulatszámon 32 °C-ot mértünk és 1500 RPM-es fordulatszámon is mindössze 35 °C-ig ment fel a processzor hőmérséklete.

Ezek után jött az Aida 64 rendszerstabilitás tesztje, mely 100%-os terhelés alá vette a processzort. Itt maximális, azaz 2000 RPM-es fordulatszámon 87 °C volt a maximum, míg 1500 RPM-en 90 °C volt a hőmérséklet. Amit érdemes megemlíteni, hogy -0,040V offset-tel dolgoztunk – ezen az értéken nyújtotta a processzor a legjobb teljesítményt – és a processzor teljes fogyasztása 243W volt.

Megnéztük a hőmérsékleteket játék alatt is. Itt a Red Dead Redeption 2 volt az alany, ahol 2000 RPM-es fordulatszámon nem ment a processzor hőmérséklete 70 °C fölé. 1500 RPM-es fordulatszámon is megfelelő volt a hűtés, hisz 83 °C volt a maximum. Játék során a processzor teljes fogyasztása 200-210W környékén maximalizálódott.

Szoftver:
A gyártó oldaláról letölthető szoftver lehetőséget ad az LCD kijelző testre szabására. Mód van különféle dizájnok kiválasztására, melyekkel a processzor, grafikus kártya hőmérsékletét, terheltségi százalékokat, fordulatszámokat jelezhetünk ki. kijelző háttérét is testre szabhatjuk, ráadásul a palettán szerepelnek a .jpg. a .gif és .mp4 formátumok is, így mozgóképekkel is operálhatunk.

Ami számomra negatívum, hogy minden egyes módosításnál le kell állítani az aktuálisan futó beállítást, módosítani kell azt, majd újra be kell kapcsolni. Ami érdekes, hogy a szoftver sem a ventilátorok fordulatszámát, sem a pumpa és ventilátorok ARGB világítását nem képes szabályozni. Ehhez szükségünk lesz az alaplapi szoftver használatára, a világítás terén pedig a AsRock PolyChrome Sync, ASUS AURA SYNC, Gigabyte RGB FUSION 2.0 és MSI Mystic Sync támogatásra.
Életképek a használat során:





Összegzés:
Az ID-COOLING SPACE SL240 egy 2,1 hüvelykes LCD kijelzővel rendelkező, 240 mm-es folyadékhűtés. Az LCD panel széleskörű testreszabhatósága kiváló, ami jó pont, az ARGB-s ventilátorok pedig nagyon jól mutatnak, miközben világítanak. A hűtés csendes és kimondottan mutatós darab, emellett egy 240 mm-es folyadékhűtéshez méltó hűtési teljesítményt hoz. Ami kicsit bosszantó, az a szoftveres világítás és fordulatszabályozás hiánya, de ezen felül nem találunk kivetnivalót a hűtésben.
Az ID-COOLING Space SL240 White 40-42 ezer forint körüli áron szerezhető be és a rendelkezésre álló fekete színű változatért ilyen árban juthatunk hozzá.